ubuntuUbuntu’yu kurmadan önce veya kurarken Ubuntu-TR wikideki Kurulum maddesini mutlaka okuyun.

 

Ubuntu dağıtımının bazı temel özellikleri şunlardır:
· Ubuntu, kurumsal sürümleri ve güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere her zaman ücretsiz olacaktır.
· Ubuntu, Canonical Ltd. ve dünya çapındaki yüzlerce şirketin tam ticari desteği ile geliyor.
· Ubuntu, özgür yazılım topluluğunun sunması gereken en iyi çevirileri ve erişilebilirlik altyapısını içerir.
· Ubuntu CD’leri sadece özgür yazılım uygulamaları içerir; ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılım kullanımını, gelişimini ve dolaşımı teşvik ediyoruz.

Ubuntu hakkında daha geniş bilgi almak için Ubuntu-TR wikisindeki Ubuntu madesini okuyabilirsiniz.

 

Ubuntu, kurulum için iki farklı sürüm sunmaktadır. İlki, LTS (Long Term Support) olarak adlandırılan yani uzun süreli desteğe sahip olan sürümdür. Bu sürüm oldukça kararlıdır fakat güncellik olarak uygulamaları geriden takip etmektedir. Toplam destek süresi beş senedir. Beş sene boyunca yükseltme veya yeniden kurulum ihtiyacı hissetmeden kararlı bir sürüm kullanmak istiyorsanız LTS sürümü seçebilirsiniz.

Diğeri ise ara sürüm olarak isimlendirilebilen ve LTS sürümler arasında çıkan sürümdür. Ara sürümler mümkün olan en güncel paketleri barındırır, buna bağlı olarak da hata yaşanması ihtimali LTS sürümlere göre daha fazladır. Ara sürümler dokuz ay boyunca desteklenirler. Bu aşamadan sonra sürüm yükseltilmesi gerekmektedir. Yenilikleri takip etmek ve uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmak istiyorsanız ara sürümleri tercih edebilirsiniz.

32bit mi 64bit mi tercih edilmeli?

Eğer işlemciniz 64bit destekliyorsa 64bit olan sürümü tercih etmeniz yararınıza olacaktır. ISO’nun isminde amd64 geçmesi Intel işlemcili makinelere kurulamayacağı anlamına gelmez. Kısacası işlemcinizin 64bit desteği varsa amd64, 64bit desteği yoksa i386 isimli ISO’ları indirmelisiniz.

 

Son Güncel Uzun Süreli Destekli Sürüm

xenial

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus

Bu LTS sürümün 2021 yılına kadar desteği devam edecektir. Son güncel sürüm 16.04 olduğu için ara sürüm tercih etmeye gerek yoktur. Güncel sürüm arayanlar bu sürümü indirebilirler.

Masaüstü Sürümü:
32 bit : http://releases.ubuntu.com/16.04/ubuntu-16.04-desktop-i386.iso
64 bit : http://releases.ubuntu.com/16.04/ubuntu-16.04-desktop-amd64.iso

Tüm indirme bağlantıları : http://releases.ubuntu.com/16.04/

 

Uzun Süreli Destekli Sürüm

tahr_rgb_AW

Ubuntu 14.04.5 LTS Trusty Tahr

Bu sürüm tüm yeni özellikleri sunmaz ancak size 2019 Nisan ayına kadar* desteklenme ve güncellenme garantisi vermektedir.

Masaüstü Sürümü:
32 bit : http://releases.ubuntu.com/14.04.5/ubuntu-14.04.5-desktop-i386.iso
64 bit : http://releases.ubuntu.com/14.04.5/ubuntu-14.04.5-desktop-amd64.iso

Tüm indirme bağlantıları : http://releases.ubuntu.com/trusty/
Yenilikler ve duyurular : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43055.0

 

ISO Kalıplarının Veri Bütünlüğünün ve

İndirdiğiniz ISO kalıplarının MD5 bütünlüklerini denetlemenizi öneririz. Böylece indirdiğiniz ISO kalıplarının veri kaybı olmadan indirildiğini doğrulamış olursunuz. MD5 bütünlük denetimi için Ubuntu Türkiye Vikisindeki MD5 kontrolü maddesinden faydalanabilirsiniz.

İndirdiğiniz ISO kalıbının Ubuntu’nun sunduğu ISO kalıbı olduğunu doğrulamak için ISO’ların SHA256 değerlerini Ubuntu’nun sunduğu SHA256 değerleriyle karşılaştırmanız temel bir güvenlik önlemidir. SHA256 değerlerini karşılaştırmanın nasıl yapılacağını Ubuntu Türkiye Vikisindeki SHA256 Bütünlük Denetimi maddesinden öğrenebilirsiniz.

 

https://wiki.ubuntu.com/Releases