Mayıs Ayında En Çok İndirilen Ubuntu Uygulamaları

 

Eğer Mayıs 2012’de en çok indirilen uygulamaların hangi alanda olduğunu seçecek olsaydık sonuç, hiç süphesiz “oyunlar” olurdu. İki yeni EA oyunu olan Lord of Ultima ve Command and Conquer, ücretsiz uygulamalar listesinde en üst sıraya oturuyor. Ayrıca Braid de ücretli uygulamalar listesinde birinci sırada yer alıyor. Yakın bir zamanda da Humble Indie Bundle’nin Ubuntu Yazılım Merkezi’ne ekleneceğini düşünürsek Ubuntu’nun oyun oynamaya uygun olmayan bir platform olduğu fikrinin geçerliliğinin kalmayacağını söyleyebiliriz.

En Çok İndirilen 10 Ücretli Oyun

1) Braid

Braid, belirli bir zaman diliminde çözmeniz gereken yapbozların bulunduğu bir platform oyunudur. Braid’deki her yapboz benzersizdir; zaman çalmak için hazırlanmış “doldurma” yapbozlar değildir. Braid, bir zihin geliştirme deneyiminden beklediğiniz her şeyi verebilir.

2) Oil Rush

Oil Rush, ekip kontrolüne dayanan, gerçek zamanlı, deniz savaşları ile ilgili bir strateji oyunudur. Klasik RTS’nin stratejik mücadelesi ile Tower Defence’nin eğlencesini birleştiren Oil Rush’ta, kıyamet sonrası dünyanın sonsuz sularında düşman ordular arasındaki deniz savaşları konu alınır.

3) BIT.TRIP RUNNER (Yeni)

BIT.TRIP RUNNER, Ubuntu’daki en hızlı, müzikleri en neşeli platform oyunudur. RUNNER, ödüllü ve eleştirmenlerden tarafından çokça övülen BIT.TRIP sersinin dördüncü bölümüdür.

* Oyun karakterinin koşması, atlaması, dövüşmesi vb. sizin kontrolünüzdedir.

* Başından kalkmak istemeyeceğiniz, bağımlılık yapan bir oyundur.

* Bütün zorlukları 50’den fazla seviyede aşmanız gerekir.

4) World of Goo

Bağımlılık yapacak yapboz oyunlarından biri olan World of Goo, merak uyandırıcı olmasıyla öne çıkıyor. Yapılar, köprüler inşa etmek için canlı, eğilip bükülen ve konuşan kabarcıkları sürükle-bırak yöntemi ile bir araya gtirmeniz bekleniyor. Milyonlarca masum kabarcığın dünyası olan World of Goo, keşfedilmeyi bekliyor.

5) Linux Format Magazine- Sayı 158 (Yeni)

“Dünyanın en zeki ve en iyi Linux dergisi” sloganıyla kendini duyuran dergi, bu sayısında uygulama tanıtımlarına, oyun incelemelerine ve kapak konusu olan sabit diske dışarıdan erişimi engelleme yollarına yer veriyor.

6) Steel Storm: Burning Retribution

Steel Storm, Kot-in-Action Creative Artel tarafından geliştirilen bağımsız bir video oyun serisidir. Oyun iki bölüme ayrılmıştır. İkinci bölüm Steel Storm: Burning Retribution, aksiyon sevenler için biçilmiş kaftandır. Kalabalık ordularla savaş, silahlar, patlamalar; bu tarz oyunları seven kişileri oyuna bağlar. Bu oyun, DarkPlaces oyun motoruyla hazırlanırken, modelleme ve doku yaratmada geniş ölçüde Blender 3D kullanılmıştır.

7) Fluende DVD Player

Fluendo DVD Player, özellikle Linux/Unix platformlarında, son kullanıcıya yüksek kalite standartları sunan, DVD için dizayn edilmiş bir yazılımdır.

8) The Journey Down- Bölüm 1 (Yeni)

Kahkaha ve zekâ dolu bir yolculuk olan The Journey Down’un birinci bölümünde, gizemli Yeraltı’nın unutulmuş sırları bir günlük yardımıyla çözülmeye çalışılıyor. Bwana ve Kito adlı iki karakteri izleyerek bir yapboz gibi parçaları bir araya getirip sırları çözmeniz bekleniyor.

9) Linux Format Magazine- 159 (Yeni)

Derginin bu sayısında kapak konusu: Ubuntu vs Windows. Ubuntu 12.04 ile Windows 8’i mercek altına alan sayı, iki ayrı işletim sistemini uzun uzadıya inceliyor. HUD da derginin ele aldığı konulardan bir diğeri.

10) Family Farm

19. yüzyılda geçen bir çiftlik oyunudur. Çiftliğinizde önce aileniz için bir ev inşa etmelisiniz. Bu oyunda, ineklere tıklayarak para kazanamazsınız. Çiftlik hayatınızdaki deneyime göre oyunda ilerleyebilirsiniz. Yeteneklerinizi ilerletmeniz ve çiftliğinizin alanını genişletmeniz gerekmektedir.

Uyarı: Bu oyun, Intel ekran kartlarının olduğu sistemlerde çalışmamaktadır.

En Çok İndirilen 10 Ücretsiz Oyun

1) Lord of Ultima (Yeni)

Ubuntu Yazılım Merkezi’ne yeni eklenen EA oyunlarından biri olan Lord of Ultima, tarayıcı tabanlı, çok kişi ile oynanabilen bir strateji oyunudur. Ortaçağ uygarlığında geçen oyunda, eski zamanlardan bir komutan gibi bir yeri fethedip orayı inşa etmeniz beklenmektedir. Oyuncu, diğer topluluklarla iletişim kurup ticaret yapmada ve ordusunu yönetmede usta olmalıdır.

2) Command and Conquerer Tiberium Alliances (Yeni)

Bir komutan olarak kaynaklarınızı korumak ve dünyayı yönetmek için bazı yetenekleriniz vardır. Askeri üssünüzü kurup, kaynaklarınızı en üst seviyeye çıkarıp saldırılarla yeni yerler fethetmeniz ve düşmanlarınızla savaşmanız beklenir. En önemlisi de stratejik ortaklıklar kurmalı ve Tiberium’u savunmak için müttefiklerinize destek vermelisiniz.

3) CrossOver (Deneme Sürümü)

CrossOver Linux, Windows uyumlu birçok popüler uygulamayı, eklentiyi ve oyunu Linux’a kurmanızı sağlar. Bunun bir öykünücü olduğunu düşünebilirsiniz; fakat değil. Çünkü burada Windows lisansına gereksiniminiz yok. Uygulamalarınız KDE veya Gnome gibi masaüstü ortamlarınızla sorunsuzca birleştirilir. Linux makinenizde Windows olmadan Windows çalıştırmak gibi, diyebiliriz.

4) Ryzom

Ryzom, rol yapmaya dayalı en iyi MMORPG (Massively Multiplayer Online Game)’lardan biridir. Oyun, günümüzden 2000 yıl sonrada geçmektedir. Güzel bir gezegen olan Atys’te geçen oyun, karakterin sahip olduğu yeteneklere göre ilerler.

5) Full Circle Magazine- Sayı 60 (Yeni)

Full Circle, Linux işletim sistemleri ailesinden olan Ubuntu’ya özel, özgür, bedava, aylık dergidir. Her ay, “Nasıl” makalelerine ve okuyucular tarafından gönderilen yazılara yer verilir. Full Circle, ayrıca farklı haberleri de içeren Full Circle Podcast diye dost bir podcast’a da sahip.

6) Vendetta Online

Vendetta Online, üç boyutlu uzay mücadelesi MMORPG’tur. Bu MMO, binlerce kullanıcıyı, uzay gemilerinin pilotu olarak interaktif olarak oyuna katar. Kullanıcılar, karakterlerini zengin sanayi patronu, ordu kahramanı veya kanun kaçağı olarak yaratabilirler.

7) Tropical Stormfront LITE (Yeni)

Tropical Stormfront, tropik ortamda geçen gerçek zamanlı bir oyundur. Oyunda, hayatta kalma, düşman güçlerini ortadan kaldırma, düşmanlara karşı savunmada kalma, deniz ve hava savaşları gibi önceden tanımlanmış birçok görev bulunmaktadır. LITE sürümü ise 4 savaş görevi daha içermektedir.

Şunu da belirtelim: Bu oyunu oynayabilmek için sisteminizde OpenGL ES 2.0 kurulu olmalıdır.

8) Marble Arena 2

Özgür, fizik tabanlı 3D küre oyunudur. Canlı HD grafikleri ve eğlencesiyle öne çıkan Marble Arena’da, kullanımı kolay olan dahili editörü ile kendinize özel seviyeler yaratabilirsiniz.

9) PDF Studio 7 Demo

PDF Studio 7 Standard ile PDF Studio 7 Pro’nun arasında değerlendirilen PDF Editor’un deneme sürümüdür.

10) Tribal Trouble 2

Tribal Trouble 2, Vikingler zamanında geçen tarayıcı tabanlı bir oyundur. Siz bir Viking şefisiniz ve fethederek ve yeteneklerinizi kullanarak adınızı duyurmaktan sorumlusunuz.