Ubuntu 12.10’u Kurduktan Sonra Yapmanız Gerekenler

1. Güncellemeleri Kontrol Edin

Her ne kadar son sürüm yeni yayınlanmış ve siz bunu yeni indirip kurmuş olsanız da unutmayın, karşınızdaki bir Linux dağıtımı ve sürekli güncellenmeye devam ediyor. Bunun için Unity Seçke yardımıyla Software Updater’i açıp son güncellemeleri kontrol edebilir ve bunları alabilirsiniz.

2. Kod Çözücüleri Yükleyin

Yasal nedenlerle Ubuntu, kod çözücüleri kullanıcılarına varsayılan olarak sunamıyor. Ama kurulum esnasında 3. parti yazılımları da kurarak bu sorunu çözebilirsiniz. Tabii kurulum esnasında bunu gözden kaçırırsanız daha sonra Ubuntu Yazılım Merkezi’nden de bu kod çözücüleri indirip kurabilirsiniz. Ya da uçbirimde aşağıdaki komutu yürütebilirsiniz:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

3. Web Uygulamalarını Kullanmaya Başlayın

Ubuntu 12.04’te kullanılmaya başlanan web uygulamalarının 12.10 ile çeşidi artıyor. Şu an da 30 civarı web sitesinin web uygulaması mevcut. Gmail, Facebook, Twitter, BBC bunlardan sadece birkaçı.

4. Gizlilik Ayarlarınınızı Yapın

Unity Seçke’yi açtığınızda en son hangi uygulamaları kullandığınızı, hangi belgeleri, dizinleri açtığınızı görebilirsiniz. Tabii sizden başka kişiler de bunu görebilir. Bunlara anahtar koyarak içeriğin herkes tarafından görülmesini önleyebilirsiniz. Bunun için de Sistem Ayarları’nı kullanabilirsiniz.

5. Çevrimiçi Hesaplarınızı Aktif Edin

Aol, Windows Live, Twitter, Google, Yahoo!, Facebook (Facebook Sohbet dahil), Flickr vb. gibi sitelerdeki hesaplarınızı Ubuntu 12.10 ile birleştirip bunları daha kolay kullanabilirsiniz. Bunun için Sistem Ayarları > Çevrimiçi Hesaplar yolunu izleyip karşınıza çıkan pencerede “Hesap Ekle” butonunu kullanabilirsiniz.

6. Ek Sürücüleri Kontrol Edin

Ubuntu’da artık birçok donanım destekleniyor. Ama siz sisteminin hızlı olmasını isteyenlerden ve 3B oyun meraklılarındansanız ek sürücüleri kurmanız gerekebilir. Yazılım Kaynakları’ndan Ek Sürücüler’i kullanarak ihtiyacınız olan sürücülere ulaşmanız mümkün.

7. Alışveriş Merceğini Devre Dışı Bırakın

12.10 ile çevirimiçi arama seçeneği aktif hâle getirilmek istenmiş. Ama bu durumdan herkes hoşnut değil. Şöyle ki Seçkede yapılan her aramada, ekranın alt bölümünde Amazon’dan önerileri görmek pek de hoş bir durum değil. Ama bunu devre dışı bırakmanın yolu var. Eğer sadece alışveriş merceğini devre dışı bırakmak istiyorsanız uçbirimde aşağıdaki komutu yürütün:

sudo apt-get remove unity-lens-shopping

Sistem Ayarları > Gizlilik yolunu izleyip “Çevrimiçi Sonuçlar”ı kapatabilirsiniz aynı zamanda. Ama bu durumda diğer çevrimiçi mercekleri de kapatmış olacaksınız, unutmayın.

8. Ubuntu One Hesabınızı Oluşturun

Ubuntu’nun bulut sistemi Ubuntu One, herkese 5 GB’lik bir alan sunuyor. Eğer Ubuntu One’de bir hesabınız yoksa başlatıcıdaki simgeye tıklayarak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz ya da var olan hesabınızı buradan yönetebilirsiniz.

9. Ubuntu’yu Kullanın

Son olarak, eğer yeni bir Ubuntu kullanıcısıysanız kendinize zaman tanımanız lazım. Bilgisayarınızda vakit geçirdikçe Ubuntu 12.10’un yeni özelliklerini keşfecedek ve sisteminizden zevk almaya başlayacaksınız. Eğer bir Ubuntu kullanıcısıysanız siz zaten sisteminizin keyfini çıkarıyorsunuzdur.

Bu arada arkadaşlarınıza da Ubuntu’yu anlatmayı unutmayın!

“Ubuntu 12.10’u Kurduktan Sonra Yapmanız Gerekenler” yazısına yapılan yorumlar

Bir Cevap Yazın