Ubuntu 13.10 sürümünde Firefox yerine Chromium yer alabilir

13.10 sürümünde ubuntu geliştiricileri chromium tarayıcısının tercih edileceğini söylüyorlar.Tercih sebebi ise genel kullanıcı tipindeki tercihlerin ve karar almadaki en isabetli olanın “chromium” olduğu gerçeği.

Chromium sebebi ise kullanıcıların firefoxdan daha çok kullanmaları ve tercihleri.Ve kullanıcıların açık bir takım talepleri de var ki; bunu karşılayacak olanın chromium olacağı belirtiliyor.Ayrıca webkit tabanlı tarayıcılar için karalılığı ise başka bir gerekçe.

Buna rağmen Ubuntu Yazılım merkezinde firefox için en güncel sürümler yer almaya devam edecek.

ENDİŞE KAYNAKLARI AYNI NOKTAYI GÖSTERİYOR

Endişeler ve şikayetler ele alındığında chromium’un gelecekte ana tarayıcı olması gerektiği sonuçları şu şekilde ortaya çıkıyor;güvenlik, pc desteği,kullanıcı tercihleri ve metodları…Karar vermedeki önemli dayanaklar olduğu söyleniyor.

Chromium için varsayılan olarak alınıp alınmaması konusundaki son karar, önümüzdeki haftalarda Ubuntu topluluğu ile daha fazla istişare sonrasında ele alınacaktır.

Aşağıdaki  anket omgubuntu.co.uk ‘de 19 mayıs 2013 tarihli yapılan ve devam eden bir anket.Sizde en alttaki *bağlantıda haberini de beraberinde kaynak olarak aldığım haberin sonundaki bu ankete katılarak ubuntu topluluğu için karar vermede rol oynayabilir ve topluluğa bir fikir verebilirsiniz.
Chromium Vs Firefox: UBUNTU 13.10 DA HANGİSİ ANA TARAYICI OLMALI  ?

Firefox  55.45%  (3,095 OY)

Chromium  44.55%  (2,487 OY)

http://www.omgubuntu.co.uk/2013/05/chromium-to-replace-firefox-as-default-browser-in-ubuntu

Bu ileti 19 Mayıs 2013 – 13:27:00 tarihinde okan_668 tarafından yazılmıştır.
İletiyi forumda açmak için tıklayınız »

“Ubuntu 13.10 sürümünde Firefox yerine Chromium yer alabilir” yazısına yapılan yorumlar

  1. Olsa ne yazar olmasa ne yazar 🙂

    sudo apt-get remove firefox && apt-get install chromium 🙂

  2. Firefox, diğer hiçbir tarayıcıda olmayan çeşitlilikte eklenti desteğiyle benim gözümde önplana çıkıyor. Her ikisi de özgür yazılım olduğundan ikisine de açığım tabi.

Bir Cevap Yazın