Ubuntu Çeviri Ekibi – Gnome Türkiye İşbirliği

Uzun zamandır canımızı sıkan bir konu daha geçtiğimiz günlerde çözüme kavuşturuldu. Ubuntu Çeviri Ekibi ve Gnome Türkiye çeviri alanında işbirliğine gitme kararı aldı. Yapılan IRC toplantısında, bundan sonra birlikte çalışma ve iletişimi artırma konusunda görüş birliğine varıldı.

Bundan önce, Ubuntu’nun karışık çeviri sistemi nedeniyle; zaman zaman Launchpad üzerinden yapılan Ubuntu çevirilerinin üzerine Gnome Türkiye tarafından yapılan çeviriler istemsiz olarak yazılıyor ve çeviri ekibinin gayretleri bir bakıma boşa gitmiş oluyordu. Bu sorun, Gnome ekibinin git deposuna çeviri gireceği tarihler belirlenerek aşıldı.

Ayrıca, çeviri ekibi şu ana kadar Launchpad üzerinden yapılan Gnome paketlerine ait çevirileri Gnome ekibine gönderdi. Bundan sonra bu çevirilerden tüm dağıtımlar yararlanabilecek. Böylece Gnome çevirileri ile de bir bakıma bütünlük sağlanmış olacak.

Üzerinde anlaşılan bir diğer konu da, Ubuntu Çeviri Ekibi ile Gnome ekibinin Gnome Dizgi Donma döneminde (Gnome’un yeni sürümü çıkmadan önce çevirilerin gönderilmesi gereken son tarih) beraber çalışması oldu. Bu dönemlerde diğer paketler yerine Gnome çevirilerine ağırlık verilecek. Bir paketi üstlenmek isteyen arkadaş progress.gnome.org bağlantısından paketi seçerek bunu gnome-turk@gnome.org e-posta listesine bildirecek. Gnome dizgi dönemindeki çeviriler, po dosyaları üzerinden yapılacak. Normal dönemlerde ise çeviriler Launchpad üzerinden devam edecek ve burada yapılan çevirilerin farkları alınıp Gnome ekibine iletilecek. Önümüzdeki dizgi donma tarihi 30 Ağustos. Bu da Eylül ayında Gnome çevirileri ile ilgileneceğiz anlamına geliyor.

Son olarak bir çağrı daha yapalım. Diğer dağıtımları ve Gnome paketlerini çeviren arkadaşlarımız da Gnome paketleri için bundan böyle Launchpad’i gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Burada yapılan çevirilerin ezilmeyeceğine ve Gnome ekibine iletileceğine söz veriyoruz.

Varılan bu işbirliğinin özgür yazılım camiası için hayırlı olmasını diliyoruz. Konuyla ilgili aklınıza takılan bir nokta olursa forumumuzun çeviri bölümünde dile getirebilirsiniz.

“Ubuntu Çeviri Ekibi – Gnome Türkiye İşbirliği” yazısına yapılan yorumlar

Bir Cevap Yazın